Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Kielcach

Podgląd wersji

Podgląd wersji.
Data wytworzenia: 2024-08-07 13:20:51
Redaktor: Skibowska Dominika
Opis: Modyfikacja treści strony

Sposób udostępniania informacji określa rozdział IV Statutu Powiatu Kieleckiego zamieszczony poniżej.

 

Rozdział IV

JAWNOŚĆ DZIAŁANIA ORGANÓW POWIATU I UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTÓW

     §17

  1. Działalność organów powiatu jest jawna, co oznacza prawo mieszkańców do:

a)    uzyskiwania informacji,

b)   wstępu na sesje rady,

c)    wstępu na posiedzenia komisji rady,

d)   dostępu do dokumentów dotyczących wykonywania zadań publicznych zwanych w statucie „dokumentami publicznymi”.

  1. Uprawnionym do dostępu do dokumentów publicznych i korzystania z nich jest każdy zainteresowany, bez potrzeby wykazywania interesu faktycznego lub prawnego.
  2. Dysponentami dokumentów publicznych są w zakresie działalności:

a)    rady powiatu - przewodniczący rady,

b)   zarządu powiatu - starosta,

c)    powiatowych jednostek organizacyjnych - kierownicy tych jednostek,

d)   powiatowych służb, inspekcji i straży - kierownicy  tych służb, inspekcji i straży.

Dysponent dokumentów publicznych jest zobowiązany do podjęcia niezbędnych działań, celem zapewnienia dysponowania dokumentami publicznymi w formie i postaci nadającej się do udostępniania.

  1. Udostępnianiu podlegają dokumenty o charakterze urzędowym sporządzone w przepisanej formie przez:

a)    organy powiatu, związane z wykonywaniem zadań publicznych,

b)   organy nadzoru i kontroli nad powiatem, związane z wykonywaniem zadań publicznych.

 

  1. Udostępnianiu podlegają w szczególności:

a)    uchwały rady i zarządu,

b)   wnioski i opinie komisji rady,

c)    interpelacje i wnioski radnych,

d)   petycje rozpatrywane przez radę,

e)    protokoły z posiedzeń rady, zarządu i komisji rady,

f)    protokoły z kontroli zewnętrznych,

g)   akty nadzoru.

  1. Dokumenty publiczne są jawne z wyłączeniem tych, co do których wyłączenie jawności wynika z ustawy.
  2. Dostęp do dokumentów w sprawach dotyczących interesu strony w postępowaniu administracyjnym regulują właściwe przepisy.
  3. Udostępnianie dokumentów publicznych obejmuje prawo do:

a)    bezpłatnego uzyskania informacji o dokumentach,

b)   wglądu do dokumentów.

  1. Informacji o dokumentach publicznych udziela pracownik wskazany przez dysponenta dokumentu.

Udzielając informacji pracownik wskazuje uprawnionemu formę w jakiej dany dokument jest udostępniany.

  1. Dostęp do dokumentów publicznych jest realizowany w formie:

a)    powszechnej publikacji,

b)   sukcesywnego udostępniania dokumentów do wglądu powszechnego,

c)    bezpośredniego udostępnienia dokumentu uprawnionemu na jego wniosek.

  1. Powszechnej publikacji dokonuje się w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego. Zasady i tryb ogłaszania dokumentów w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego określają właściwe przepisy.
  2. Sukcesywne udostępnianie do wglądu powszechnego dokumentów publicznych następuje w drodze wykładania lub wywieszania dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych oraz poprzez zainstalowanie urządzeń umożliwiających zapoznanie się z dokumentami, codziennie w godzinach pracy dysponenta dokumentów, w pomieszczeniach do tego przeznaczonych.
  3. Sukcesywnemu udostępnianiu podlegają następujące dokumenty:

a)    uchwały rady,

b)   uchwały zarządu,

c)    protokoły z sesji,

d)   protokoły z posiedzeń komisji.

  1. Dysponent może ustalić rodzaj dokumentów, do których wgląd odbywa się w obecności wyznaczonego pracownika. Uprawniony ma prawo do sporządzania notatek i odpisów.
  2. Informacja publiczna udostępniana jest w formie ustnej lub pisemnej/elektronicznej. Udostępnianie informacji na pisemny wniosek następuje w sposób i w formie zgodnej z wnioskiem bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w terminie 14 dni wówczas należy powiadomić wnioskodawcę o braku możliwości udostępnienia informacji w terminie 14 dni oraz o terminie jej udostępnienia, który nie może przekraczać 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Jeżeli informacja nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonej we wniosku, udzielający informacji powiadamia pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może zostać udostępniona. Jeżeli w terminie 14 dni od dnia powiadomienia wnioskodawca nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanej w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się w drodze decyzji administracyjnej.

  1. Odmowa udostępnienia informacji publicznej następuje w sytuacji, gdy żądana informacja objęta jest przepisami o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych. Ograniczenia dostępu stosuje się również ze względu na przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. Odmowa udostępnienia informacji następuje w formie decyzji administracyjnej.
  2. W przypadku, gdy nie jest niezbędne udostępnienie całego dokumentu, upoważniony przez dysponenta pracownik sporządza wyciąg z dokumentu, który podlega uwierzytelnieniu.

 

Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.

Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego to wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, informacji sektora publicznego, w celach komercyjnych lub niekomercyjnych innych niż pierwotny publiczny cel, dla którego informacja została wytworzona.

Zasady oraz tryb ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego są określone w ustawie z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1524).

 

Zasady udostępniania informacji sektora publicznego będących w posiadaniu Starostwa Powiatowego w Kielcach, w celu ich ponownego wykorzystywania:

  • dla informacji sektora publicznego udostępnionych w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Kielcach (BIP Starostwa Powiatowego w Kielcach):
    1. Jeżeli dla danej informacji sektora publicznego udostępnionej w BIP Starostwa Powiatowego w Kielcach nie zostały określone inne warunki ponownego wykorzystywania, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej używające tych informacji w celu ich ponownego wykorzystywania są zobowiązane do poinformowania o źródle, czasie wytworzenia oraz czasie pozyskania informacji z BIP Starostwa Powiatowego w Kielcach.
    2. Starostwo Powiatowe w Kielcach ponosi odpowiedzialność jedynie za taką treść informacji jaka została zamieszczona w BIP Starostwa Powiatowego w Kielcach.
  • dla informacji udostępnianych w trybie wnioskowym:
    1. Starostwo Powiatowe w Kielcach określa ewentualne warunki udostępniania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania odrębnie dla każdego wniosku i przekazuje je wnioskodawcy.
    2. Jeżeli przygotowanie lub przekazanie informacji w sposób lub w formie wskazanych we wniosku o ponowne wykorzystywanie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, Starostwo Powiatowe w Kielcach może nałożyć opłatę za ponowne wykorzystywanie.
    3. Ustalając wysokość opłaty uwzględnia się koszty przygotowania lub przekazania informacji sektora publicznego w określony sposób i w określonej formie oraz inne czynniki, które będą brane pod uwagę przy rozpatrywaniu nietypowych wniosków o ponowne wykorzystywanie, które mogą mieć wpływ w szczególności na koszt lub czas przygotowania lub przekazania informacji. Łączna wysokość opłaty nie może przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania lub przekazania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania w określony sposób i w określonej formie.
    4. Starostwo Powiatowe w Kielcach, umożliwiając ponowne wykorzystywanie,  w sposób stały i bezpośredni w czasie rzeczywistym, informacji sektora publicznego gromadzonych i przechowywanych w jego systemie teleinformatycznym, może nałożyć opłatę za ponowne wykorzystywanie, uwzględniającą koszty wynikające z dostosowania systemu teleinformatycznego oraz warunków technicznych i organizacyjnych do realizacji wniosku o ponowne wykorzystywanie.

Środki prawne przysługujące w przypadku odmowy wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie:

  1. Wnioskodawca, który otrzymał ofertę zawierającą warunki ponownego wykorzystywania lub informację o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie może w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty złożyć sprzeciw z powodu naruszenia przepisów ustawy albo zawiadomić podmiot zobowiązany o przyjęciu oferty. Brak zawiadomienia o przyjęciu oferty w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty jest równoznaczny z wycofaniem wniosku. W przypadku otrzymania sprzeciwu Starostwo Powiatowe w Kielcach, w drodze decyzji, rozstrzyga o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie.
  2. Do decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego oraz do decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania  lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572).
  3. Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572)., z tym że:
    1. przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 15 dni od dnia otrzymania skargi;
    2. skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią na skargę.

Sposób korzystania z informacji sektora publicznego, mających cechy utworu lub przedmiotu praw pokrewnych lub stanowiących bazę danych:

Starostwo Powiatowe w Kielcach zapewnia możliwość dowolnego wykorzystywania utworu lub bazy danych, do celów komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem, że nie narusza to przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych  (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509) lub ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych  (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 386). W przypadku informacji sektora publicznego, mających cechy utworu, należy poinformować o nazwisku, imieniu lub pseudonimie twórcy lub artysty wykonawcy, jeżeli jest znany.

[treść generowana dynamicznie]

Drukuj
Zamknij